Lifestyle,  Odżywianie

Jak wytrwać na diecie podczas #zostańwdomu?

Sytuacja na świecie związana z koronawirusem spowodowała zamknięcie siłowni, klubów fitness, ograniczyła nas treningowo i społecznie. Zmniejszyła naszą aktywność spontaniczną, która jest ważnym elementem w walce o zdrową i szczupłą sylwetkę.

Nadal jesteśmy w stanie trenować, wspierać się wzajemnie w formie online. Jednak dostosowanie się do życia w nowej rzeczywistości spowodowało wiele pytań dietetycznych.

Czy dalej powinnam/powinienem być na diecie? Jeśli tak, to jak powinna wyglądać teraz moja dieta?

Wszystko zależy od Ciebie. Czy chcesz być na diecie, czy chcesz być zdrowa/y, czy zależy Ci na utracie tkanki tłuszczowej?

Gdzie chcesz być, gdy wrócimy do normalności?    

Walczysz dalej? Super! Teraz zastanówmy się, co zrobić dalej.

Weźmy pod uwagę kilka czynników: cel, osobista sytuacja, dostęp do treningu i sklepów spożywczych, aktywność w ciągu dnia.

Oblicz swoje nowe zapotrzebowanie kaloryczne

Jak to zrobić, napisałam w tym poście:

Ze względu na ograniczenie aktywności fizycznej i spontanicznej, Twoja całkowita przemiana materii będzie mniejsza. Im mniej się ruszasz, tym mniej potrzebujesz kalorii.

Jeśli polegasz na wadze – waż się przez tydzień, a następnie wyciągnij średnią. Ważenie się jednego dnia nie ma sensu. Możesz dostrzec przyrost wagi, który będzie spowodowany innymi czynnikami niż zwiększenia masy tłuszczowej (np. zatrzymaniem wody w organizmie).

Zasady zdrowego żywienia i dbanie o jakość posiłków nie zmieniły się, mimo trwającej sytuacji. Dodatkowo nie marnuj żywności. Sklepowe półki pozostały takie same. Zaplanuj posiłki na dłuższy okres czasu – ograniczysz w ten sposób wyjścia do sklepu, a także zawsze będziesz miał/a pomysł na obiad.

Postaraj się w miarę możliwości zachować ciągłość trenowania. Żyjemy w XXI wieku, gdzie dostęp do bezpłatnych programów treningowych jest nieograniczony.

WHO zaleca minimum 150 minut umiarkowanej aktywność fizycznej w ciągu tygodnia, aby zachować dobrostan fizyczny i psychiczny.

Wykorzystaj siedzenia w domu i zwiększ swoją aktywność spontaniczną: prace domowe, chodzenie, zabawa z dziećmi, spontaniczny taniec, gry ruchowe lub z kontrolerem ruchu.

Staraj się zmieniać swoje nawyki. Nudzi Ci się i sięgasz po czekoladę? Zmień nawyk i sięgnij po książkę. W czasie filmu lubisz sobie podjadać chipsy? Weź hula-hop i zacznij kręcić!

Kwarantanna jest naprawdę dobrym czasem na zmienienie sposobu odżywiania. Większość z nas ma więcej czasu na gotowanie, odstresowanie się. Ograniczenia w wychodzeniu też mają swoje plusy – gdy najdzie Cię ochota na chipsy, nie popędzisz do sklepu, tak jak wcześniej.

Zadbanie o zdrowe odżywianie przyniesie Ci nie tylko korzyści w walce o lepszą sylwetkę, ale także zwiększy Twoją odporność.

Możliwości jest naprawdę dużo, wystarczą tylko Twoje chęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *