Odżywianie

12 wskazówek jak kontrolować porcje jedzenia

Kontrola porcji jest ważnym elementem utrzymania zdrowej diety, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Nawet mimo stosowania zdrowej, zbilansowanej diety składającej się z pełnowartościowych produktów, przejadanie się może utrudnić osiąganie celów związanych z odchudzaniem i kontrolą wagi.

Dlaczego kontrolowanie porcji jest tak ważne?

Pamiętaj, że liczy się nie to co zjesz, a ilość jedzenia mierzona jest w kilokaloriach. Ilość energii (kcal), którą spożyjesz wraz z posiłkiem jest wykorzystywana do funkcjonowania organizmu, aktywności fizycznej oraz aktywności codziennej itp. Jeśli zachowujesz równowagę między spożytymi kaloriami a „spalonymi” przez Twój organizm – utrzymujesz wagę. Jeśli Twoim celem jest schudnięcie – musisz „spalić” więcej niż konsumujesz.

Jak to wygląda w praktyce?

Weźmy pod uwagę, że 1kg tkanki tłuszczowej to około 7000 kcal . Twoja całkowita przemiana materii wynosi 2000 kcal. W sytuacji, kiedy spożywasz większe porcje jedzenia np. o 10% – w ciągu dnia to dodatkowe 200 kcal. W ciągu roku jest to 73000 kcal, co daje ponad 10 kg więcej na wadze. A to tylko dodatkowa garść orzechów, dodatkowy pasek czekolady czy dodatkowa porcja ziemniaczków.

Co to jest całkowita przemiana materii? Zajrzyj tutaj: https://www.karolinanowosad.pl/jak-schudnac-oblicz-swoje-zapotrzebowanie-kaloryczne/

12 wskazówek jak kontrolować porcje jedzenia

  1. Zwróć uwagę na wielkość talerzy – używaj mniejszych. Zbyt duże talerze spowodują nałożenie większej porcji jedzenia. Jest to też trik psychologiczny. Na małym talerzu porcje wyglądają na większe.
  2. Pamiętaj o piciu wody. Wypij szklankę wody przed posiłkiem, pij wodę w ciągu dnia. Bardzo łatwo pomylić uczucie pragnienia z głodem.
  3. Rozpocznij posiłek od produktów ubogokalorycznych a zakończ tymi o większej zawartości kalorii.
  4. Gdy przygotowujesz posiłek, pamiętaj aby włożyć resztki jedzenia do pojemników i schować, aby nie kusiły Cię po posiłku. Dzięki temu unikniesz podjadania i dołożenia sobie większej porcji jedzenia. Tak samo postąp z posiłkami, które czekają na Ciebie na stole. Jeśli zostawisz je na widoku, bardzo prawdopodobne, że w ciągu dnia będziesz je „skubać”.
  5. Pamiętaj o warzywach do posiłku. Zapełnij połowę talerza warzywami, które mają niską wartość kaloryczną, zawierają dużą ilość błonnika, który pomaga uregulować poziom cukru we krwi i pomaga zachować uczucie sytości na dłużej. Nie musisz zmniejszać porcji jedzenia – zmień proporcje na talerzu.
  6. Pamiętaj również o białku do posiłku.
  7. Nie opuszczaj głównych posiłków i nie zastępuj ich przekąskami.
  8. Nie spożywaj produktów prosto z opakowania, tylko przełóż je do naczynia. Chyba, że Twoim celem jest zjedzenie całej porcji.
  9. Mądrze wybieraj przekąski. Unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym, ponieważ sprawią, że za chwilkę sięgniesz po więcej. Uważaj na orzechy – jest to jedna ze zdrowszych przekąsek, jednak pamiętaj, że 1g tłuszczu to 9 kcal.
  10. Naucz się jeść uważnie. Twój organizm może potrzebować nawet 20 minut zanim zarejestruje, że już ma dość jedzenia. Wiele osób, które jedzą szybko – spożywają większe porcje. Jedzenie powoli oznacza, że ​​przestajesz jeść, gdy jesteś najedzony, więc nie spiesz się i przestań jeść, gdy poczujesz się usatysfakcjonowany lub komfortowo pełny.
  11. Nie oglądaj telewizji, nie przeglądaj internetu ani telefonu podczas jedzenia. Skup się wyłącznie na jedzeniu.
  12. Określ ilość kalorii jaką spożywasz i jaką spalasz np. korzystając z wagi i aplikacji do liczenia kalorii. Nie musisz robić tego cały czas, jednak raz na jakiś czas warto sprawdzić ilość kalorii.

Podsumowanie

Problem jedzenia zbyt dużych porcji może sięgać nawet dzieciństwa, kiedy zostało nam wpojone przekonanie, że należy zjeść wszystko, co znajduje się na talerzu. Dlatego w  sytuacji, kiedy stawia się przed nami dużą porcję jedzenia – zjemy wszystko, co jest na talerzu. A to prosty sposób na otyłość i problemy zdrowotne.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Kiedy uczysz się dostosowywać porcje do uczucia sytości i skupiasz się na uważnym jedzeniu, automatycznie spożywasz mniej kalorii. A to prosty sposób na odchudzanie i kontrolowanie masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *